Co powiedzieć dziecku przed pierwszą wizytą u psychologa?

Często pytacie mnie o to w pierwszej rozmowie telefonicznej podczas umawiania wizyty. Zawsze odpowiadam: prawdę. Oczywiście ta prawda powinna być indywidualnie dostosowana do wieku dziecka i przekazana prostym i zrozumiałym językiem.

Czego unikać?

– nigdy nie strasz swojego dziecka psychologiem –„jak będziesz niegrzeczny to pójdziemy do psychologa!” często słyszę to zdanie na korytarzu szkolnym. W głowie dziecka tworzy się wówczas następujący schemat poznawczy: skoro rodzic za karę wysyła mnie do psychologa, to psycholog musi być naprawdę straszną osobą. Skoro jest to ktoś naprawdę straszny, to należy się go bać!

– nie staraj się zbyt przesadnie uprzyjemniać tej wizyty – „nie bój się, pani nie zrobi ci nic złego”. Pewnie, że nie! Tylko taki przekaz dziecko może zrozumieć na opak – „aha! Skoro rodzice uprzedzają mnie to ta pani mogłaby mi zrobić krzywdę”. Co wzbudza w nim lęk i nieufność.

Co zatem powiedzieć dziecku o pierwszej wizycie?

  1. Jeśli dziecko jest małe – powiedź, że pójdziecie do pani, która ma dużo zabawek i chciałaby się z tobą pobawić, żeby cię trochę poznać.

  2. Jeśli dziecko jest trochę starsze – możesz odwołać się do problemu z którym sobie nie radzicie, np. pójdziemy do pani, która pomogła już wielu dzieciom, które siusiały w nocy. Pani ta zna fajne sposoby, o których ja nie wiem, a pomogą ci przespać suchą noc.

Dość często dzieci zapytane, dlaczego do mnie przyszły odpowiadają „bo byłem niegrzeczny”. Istotne jest tłumaczenie dzieciom, gdzie i w jakim celu się udają. Wyjaśniając im daną sytuację i opowiadając co się będzie działo na takich spotkaniach (pani trochę się z tobą pobawi, trochę porozmawia, może poprosi cię abyś coś namalował) zmniejszamy w ten sposób poczucie lęku i tym samym budujemy poczucie bezpieczeństwa dziecka.